Reklama

Okruch meteorytu

Okruch meteorytu

18.11.2008
Czyta się kilka minut
Sándor Márai: SINDBAD POWRACA DO DOMU - przeczytałem tę powieść z zachwytem, choć w pełni świadom, że cała warstwa jej znaczeń i odniesień pozostanie dla mnie niedostępna. I bardzo chciałbym teraz lepiej poznać świat, do którego Márai uchylił w niej drzwi: świat prozy Gyuli Krúdyego (1878-1933).
"

"W tej prozie ożywa smak dawnego życia, ducha, poezji, goreje w niej tak mocny, szlachetny płomień, jak w starych palinkach siła i smak orzechów dawnych lat. Pisze o świerszczach, o zbójnikach, o rozpustnych kobietach, które chadzały na cmentarz zażywać miłości ze studentami... pisze o wszystkim, co ma w życiu sens. Wielki pisarz zatrzymuje świat, z którego pochodzi, do którego należał, w taki sposób, w jaki materia zbłąkanego meteoru przechowuje tajemnice wszechświata. Każda jego linijka błyszczy gwiaździstym pyłem". Tę ekstatyczną pochwałę Krúdyego sformułował Márai w "Dzienniku" w roku 1948, ale nazwisko Krúdyego powraca tam wielokrotnie, aż po ostatnie zapisy. Czterdzieści lat później, na pół roku przed starannie zaplanowanym samobójstwem, stary i przeraźliwie samotny po śmierci żony i przybranego syna pisarz notuje: "Lektury: nocą gazeta, potem Krúdy. Nowych książek już...

4261

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]