Reklama

Odyseja kościelna 2017

Odyseja kościelna 2017

27.01.2014
Czyta się kilka minut
W ciągu ostatnich trzech lat Franciszek zasłynął z wielu ciepłych gestów skierowanych do kobiet. Krytycy jednak zarzucali, że niewiele zmienia się w sprawie miejsca kobiet w Kościele. Do niedawna mieli rację.
W

Wcześniej można było dostrzec jednak sygnały zmiany. W 2015 roku podczas wizyty w Meksyku papież mówił o ucisku, biedzie i przemocy, które są doświadczeniem kobiet, niemal cytując feministyczne teolożki wyzwolenia. Po niedawnych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie zaś Franciszek udał się do Częstochowy i z murów Jasnej Góry pytał zgromadzone kobiety: Jak widzicie swoje powołanie? Nie pytam o was jako o matki czy pracowników, ale o to, jakie miejsce i zadania widzicie dla siebie w Kościele?
Owszem, nie wprowadzono i nic nie zapowiada kapeluszy kardynalskich dla kobiet. Rozmowa o możliwości święceń kapłańskich kobiet jest konsekwentnie ucinana przez samego Franciszka i jego urzędników. Niewiele pomogły protesty z różowym dymem pod pałacem biskupim w Filadelfii, gdzie nocował Franciszek, gdy równolegle ze Światowym Kongresem Rodzin odbywał się tam w 2015 rocznicowy zjazd Women’...

3002

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]