Reklama

Odwaga wiary, odwaga rozumu

Odwaga wiary, odwaga rozumu

10.04.2005
Czyta się kilka minut
10 listopada 1979 r., w stulecie urodzin Alberta Einsteina, Jan Paweł II przyjął 80 członków Papieskiej Akademii Nauk - skądinąd instytucji, w której katolicy stanowili mniejszość. W wygłoszonym wówczas przemówieniu porównał Einsteina z Galileuszem, przypominając jednocześnie, że ten drugi wiele wycierpiał ze strony ludzi Kościoła i organizacji.
D

Dalej padły znaczące słowa: “Pragnę, aby teologowie, naukowcy i historycy, ożywieni duchem szczerej współpracy, pogłębili badania nad sprawą Galileusza, lojalnie uznając błędy którejkolwiek ze stron, przyczyniając się tym samym do zniknięcia nieufności, które dla wielu umysłów bywają wciąż jeszcze przeszkodą do owocnej zgody między nauką i wiarą, między Kościołem i światem".

To przemówienie miało wyznaczyć jeszcze jedną ścieżkę nowego pontyfikatu: dialog między nauką a wiarą. Dialog konieczny, bo w rozdarciu między tymi dwiema sferami widział Papież jeden z największych i najbardziej destruktywnych dramatów człowieka.

31 października 1992 r. - w 350. rocznicę śmierci Galileusza - specjalna komisja przedstawiła Papieżowi raport w sprawie potępionego przez Kościół uczonego. Komentując ten tekst Jan Paweł II powiedział: “Galileusz, człowiek...

5134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]