Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nauczanie kontra nauka

Nauczanie kontra nauka

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Dekret Inkwizycji dotyczący Galileusza nie został nigdy odwołany. Nieufność Kościoła wobec nauki ma długą historię.
Jan Matejko, szkic do obrazu „Mikołaj Kopernik”, 1871 r. Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie
N

Niektórzy sądzą, że to znakomite i trafne wypracować rzecz tak absurdalną jak ów sarmacki astronom, który porusza Ziemię, a zatrzymuje Słońce” – wbrew pozorom nie jest to fragment dekretu Inkwizycji, która dokładnie 400 lat temu potępiła kopernikanizm. Tak o poglądach kanonika z Fromborka mówił wybitny teolog protestancki Filip Melanchton, zanim jeszcze ukazało się dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Również sam przywódca protestantów Marcin Luter nie miał dobrego zdania o astronomie, nazywając go głupcem. Do kolebki Reformacji nowatorskie idee trafiły dzięki uczniowi i entuzjaście Kopernika – Retykowi, profesorowi uniwersytetu w Wittenberdze.

Protestanci jednak, jak się z czasem okazało, względnie łagodnie obeszli się z ideami w tak jawny sposób sprzecznymi z literalnym odczytywaniem Pisma Świętego (Jozue wstrzymujący ruch Słońca podczas bitwy z Amorytami). W...

13543

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]