Reklama

Ładowanie...

Odkurzanie map

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Mimo zapowiedzi szefa francuskiego MSZ, że interwencja w Mali (piszemy o niej w artykule „Północ – południe” i „Pustynny fanatyzm kontra reszta świata”) „to tylko kwestia tygodni”, rozprawa z rebeliantami...
.

...– z których wielu jest związanych z tzw. Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQIM) – potrwa dłużej. Okazali się lepiej uzbrojeni i wyszkoleni, niż się spodziewano, zaś szkolenie wojsk afrykańskich, które mają w przyszłości przejąć odpowiedzialność za sytuację, może potrwać do jesieni. Nawet francuskie media, początkowo pozytywnie przedstawiające interwencję, ostrzegają: w Mali wcale nie będzie tak łatwo.

16 stycznia, w geście solidarności z bojownikami w Mali, islamiści zaatakowali kompleks gazowy w In Amenas w Algierii, przez pięć następnych dni przetrzymując tam zakładników. Kilkudziesięciu z nich zginęło podczas szturmu armii rządowej. Europejczycy są już świadomi, że Al-Kaida działa w bezpośrednim sąsiedztwie ich kontynentu. Jeszcze przed atakiem terrorystów pomoc Francuzom w Mali zapowiadali Amerykanie. Po tym, jak obywatele USA znaleźli się wśród zakładników w In Amenas,...

1845

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]