Reklama

Odkrycie obrócone w pył

Odkrycie obrócone w pył

05.10.2015
Czyta się kilka minut
Rozwiązywanie zagadek Wszechświata wymaga skomplikowanych modeli oraz drobiazgowej analizy danych. O tym, jak łatwo dać się zwieść eleganckiej teorii i zobaczyć „zbyt dużo”, przekonali się niedawno fizycy.
Narodziny Wszechświata po Wielkim Wybuchu (opis na końcu tekstu) Rys. NASA
W

W marcu 2014 r. świat naukowy zelektryzowała publikacja wyników eksperymentu BICEP2 – superczułego radioteleskopu zainstalowanego na Biegunie Południowym – dotyczących „niemowlęcego” stanu Wszechświata. Dane potwierdzały tzw. inflacyjną teorię ekspansji Wszechświata – popularną wśród teoretyków, lecz dotychczas nieudowodnioną. Na dodatek zdawały się potwierdzać istnienie fal grawitacyjnych, przewidzianych przed stuleciem przez Alberta Einsteina.

Publikację wyników eksperymentu zauważyła nawet prasa popularna. Jednak po początkowej euforii pojawiły się pierwsze głosy krytyczne. Wyniki uzyskane przez obserwatorów z Bieguna Południowego stały w sprzeczności z danymi pochodzącymi z satelity Planck. W obu urządzeniach badano różne aspekty tego samego zjawiska – tzw. mikrofalowego promieniowania tła. Uzgodnienie tych rezultatów wymagało zaawansowanej i drobiazgowej analizy całego...

16958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]