Reklama

Jak uwierzyłem w cykliczny Wszechświat

Jak uwierzyłem w cykliczny Wszechświat

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Czy przed Wielkim Wybuchem były... wcześniejsze Wielkie Wybuchy? Tak twierdzi sir Roger Penrose – i może mieć rację.
T

To miał być wywiad. Redakcja nalegała: „Będziesz miał Penrose’a pod ręką przez cały tydzień – musisz coś z niego wyciągnąć!”. Niestety, szybko przekonałem się, że sympozja naukowe to niezbyt dobre okoliczności do popularyzowania nauki, ponieważ rozmowa za każdym razem natychmiast schodziła na techniczne zagadnienia. Żeby jednak jakoś wywiązać się z zadania, postanowiłem podzielić się moimi intymnymi przemyśleniami na temat Wszechświata, które były owocem długich rozmów z Mistrzem.
Globalny Wszechświat Penrose’a
Ogólna teoria względności Einsteina dramatycznie zmieniła nasze spojrzenie na Wszechświat. Spowodowała pewną dychotomię: z jednej strony mamy obserwatorów doświadczających (subiektywnego) upływu czasu i potrafiących opisać lokalnie rozmaite zjawiska fizyczne, z drugiej – całą czasoprzestrzeń jako byt globalny – stały i niewzruszony.
W praktyce...

13191

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję, Panie Doktorze, za ten świetny artykuł! Czytałem parę lat temu "Cykle czasu" Rogera Penrose'a, i choć, jako laik całkowity, niewiele zrozumiałem z zawiłości matematycznych, to coś mnie uwiodło w tej książce, i to zapewne były te lejki dwustronne, które sprawiły, że od tamtej pory czekam niecierpliwie, aż pojawi się, a wręcz gruchnie w czasoprzestrzeni wieść o potwierdzeniu słuszności konforemnej teorii Penrose'a. Pański artykuł coś mi przybliżył, coś do mnie dotarło, co wówczas umknęło. No, i okazało się, że nie ja sam już, ale my "oba dwa" czekamy na potwierdzenie (lub obalenie) teorii cyklicznych wszechświatów. Ponieważ teoria ta jest rzeczywiście piękna, to trzymam za nią kciuki. I widzę, że są szanse! :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]