Reklama

Od Aleksandra Gudzowatego

Od Aleksandra Gudzowatego

20.02.2012
Czyta się kilka minut
W plątaninie życia zdarzają się różne zachowania ludzkie...
S

Są wspaniałe, będące wyrazem miłości i tolerancji, ale występują i podłe, okrutne, pozbawione uczuć.

Czasy filmu „W ciemności” są bardzo odległe, dla młodego widza już niezrozumiałe. Mimo to dobrze, że Pani Agnieszka Holland z odwagą podjęła temat bohaterskich Polaków w obronie Żydów.

Jej talent i autorytet przybliżą nam temat dyskryminacji Żydów i na tym tle przeciwnych temu postaw chrześcijańskich, szlachetnych i odważnych.

Przy okazji warto zastanowić się, czy nie zastąpić słowa „Żydzi” określeniem „Polacy żydowskiego pochodzenia”. Żydzi są bardzo mocno związani z historią Polski i jej kulturą.

Żydzi, którzy wyjechali z Polski, w bardzo sentymentalny sposób wspominają swoje zamieszkiwanie u nas.

Karmieni informacjami o funkcjonującym w Polsce antysemityzmie odbierają to jako swoisty dyshonor. Cały czas czuli się Polakami. Zostawili swój ślad w historii Polski, ale także i w naszej kulturze.

W procesie międzynarodowej integracji taka historyczna współodpowiedzialność może dać początek ponownemu odnalezieniu się.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]