Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Agnieszka Holland: Twórcza gorączka

Agnieszka Holland: Twórcza gorączka

10.06.2013
Czyta się kilka minut
Praktykowany przez Holland jeszcze w czasach PRL-u inteligencki etos nieufności zarówno wobec władzy, jak i zbiorowych uniesień, warto pielęgnować także dzisiaj.
Rys. Marcin Bondarowicz
G

Gdyby w polskich filmach szukać postaci kobiecej podobnej do Agnieszki Holland, najbardziej przypominałaby ją zadziorna, bezkompromisowa bohaterka „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy. Choć do stworzenia postaci Agnieszki natchnęła reżysera jeszcze inna posiadaczka tego imienia (Agnieszka Osiecka), to właśnie Holland ze swoim temperamentem i odwagą kojarzy się najbardziej z uzbrojoną w kamerę, zdeterminowaną bohaterką zagraną niegdyś przez Krystynę Jandę.
Już cztery dekady zamaszystym krokiem przemierza korytarze polskiej i światowej kinematografii. W zdominowanym przez mężczyzn świecie konsekwentnie udowadnia, że „kobieta potrafi” – że ma talent, wyrazisty głos, ale i trudną umiejętność forsowania go w branży, w której tak bardzo liczy się pieniądz, władza i publiczny poklask. Kiedy po stanie wojennym rodzime kino zaczęło tracić kontakt z widownią, a po ’89 roku szukało nowej...

7902

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]