Reklama

Oczami Dalajlamy

Oczami Dalajlamy

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Thomas Laird: OPOWIEŚĆ O TYBECIE. ROZMOWY Z DALAJLAMĄ - wydarzenia wywołane zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Pekinie sprawiły, że o Tybecie znów stało się głośno, a obrazy antychińskich protestów przez parę tygodni nie znikały z ekranów telewizorów.
W

Większość telewidzów nie potrafiłaby jednak powiedzieć na temat Tybetu niczego sensownego, a już na pewno - wyjaśnić skomplikowanych relacji tybetańsko-chińskich, w których zderzają się alternatywne wizje historii, a chińskie ciągoty imperialne natrafiają na wyjątkowo silny opór wynikający z poczucia narodowej, kulturowej i religijnej odrębności.

Jak doszło do ukształtowania się tybetańskiej tożsamości? Jak rozwijał się buddyzm tybetański? Jak wyglądały w przeszłości stosunki między Tybetem a chińskim sąsiadem i na ile uzasadnione są twierdzenia Chińczyków, że Tybet zawsze stanowił część ich państwa? Jak przebiegały wydarzenia po roku 1951, które doprowadziły do złamania odrębności Tybetu i ucieczki Dalajlamy XIV, przynosząc ogromną liczbę ofiar i niewyobrażalne zniszczenia tybetańskiego dziedzictwa - przede wszystkim klasztorów? W czym tkwią źródła...

4169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]