Reklama

Niewidzialny podróżnik

Niewidzialny podróżnik

30.06.2006
Czyta się kilka minut
W Tybecie dla płynącego bez końca potoku buddyjskich pielgrzymów jesteśmy niewidzialni, po prostu nas nie ma.
Lhasa, w tle Potala
W

W Lhasie nie budzi ciekawości biały kolor skóry, odmienne rysy twarzy, ubranie czy język. Pielgrzymów nie krępują wycelowane bezwstydnie aparaty fotograficzne i kamery. Wydaje się wręcz, że ten zewnętrzny świat złożony z obcych, nie-tybetańskich elementów nie istnieje albo raczej - istnieje wyłącznie przypadłościowo, a nie esencjonalnie. Jest nietrwałą konstelacją chmur otaczającą twardą skałę egzystencji pielgrzymiej. Są naturalnie stragany ze świętymi gadżetami z Tybetu, gdzie sprzedawcy z konieczności reagują na obecność kilkudniowych przybyszów z innych kontynentów, ale to zjawisko stanowi tylko dodatek, niewielki ukłon w stronę turystyczno-pielgrzymkowej konsumpcji.

Młynek modlitewny

Szlak pielgrzymi, zwany Park'or, otacza świętość nad świętościami, czyli świątynię Dżo-k'ang, w której umieszczono wizerunki Buddy...

14743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]