Reklama

Obsesja konsumpcji

Obsesja konsumpcji

09.03.2020
Czyta się kilka minut
Izraelici „rozbili obóz w Refidim, lecz nie było tam wody, aby lud mógł się napić.
W

Wszczęli więc spór z Mojżeszem, mówiąc: »Dajcie nam wody! Chce nam się pić!«. Mojżesz bronił się: »Dlaczego kłócicie się ze mną? Czemu wystawiacie Pana na próbę?«. Lud omdlewał z pragnienia, zaczął więc czynić wyrzuty Mojżeszowi: »Do czego to podobne! Czy po to wywiodłeś nas z Egiptu, żebyśmy poginęli?«”. Jak widać, sprawy Boże nie wytrzymują konfrontacji z ludzkimi, choć te Boże jak najbardziej dotyczyły ludzkich. Bóg przecież nikogo na żadne nieszczęścia nie naraża. Nie zawsze jest to oczywiste. Stąd potrzebny jest post, czyli czas krytycznego spojrzenia na to, w jakim kierunku idziemy.

Wojciech Orliński wspomina, jak to „w dzieciństwie wysyłaliśmy do zachodnich koncernów prośby sformułowane niby-angielszczyzną – »Dear Sirs, I am very interested in Your products, please send prospects and naleps«”. Ostatnimi jednak laty „dołączyliśmy do świata Zachodu, przegoniliśmy...

2757

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]