Reklama

Obrońcy praw człowieka: Izrael winny zbrodni

Obrońcy praw człowieka: Izrael winny zbrodni

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Organizacja Human Rights Watch oskarża Izrael, że w czasie niedawnych nalotów na Strefę Gazy – trwały 50 dni; od 26 sierpnia obowiązuje zawieszenie ognia – świadomie atakował cywilów.
W

W ogłoszonym w minionym tygodniu raporcie HRW analizuje naloty na trzy szkoły, w których zginęło 45 osób, w tym 17 dzieci, i twierdzi, że izraelskie dowództwo wydało rozkazy ataku ze świadomością, iż w budynkach znaleźli schronienie cywile. Szkoły, prowadzone przez ONZ, były dobrze oznaczone; w dwóch przypadkach nie było wojskowego uzasadnienia nalotu; w trzecim skala ataku była nieproporcjonalnie duża – uważa HRW.
Izraelska armia powołała komisję do zbadania okoliczności ataków, ale HRW wątpi w rzetelność jej śledztwa: argumentuje, że tłumacząc się prasie z nalotów, wojsko prezentowało zdjęcia innych, pustych w czasie wakacji szkół, które Hamas rzeczywiście wykorzystywał jako magazyny broni, gdy np. w szkole dla dziewcząt w Dżabalija schroniło się 3200 cywilów, gdy bombardowało ją izraelskie lotnictwo.
Izrael przywykł do krytyki ze strony HRW. Za to większe poruszenie...

1952

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]