Reklama

Najbardziej moralna armia świata

Najbardziej moralna armia świata

29.09.2009
Czyta się kilka minut
Raport ONZ, obarczający winą za zbrodnie wojenne obie strony niedawnej wojny w Strefie Gazy, wywołał w Izraelu burzę. Choć jego autor jest Żydem i syjonistą - okrzyknięto go... antysemitą.
Strefa Gazy pod izraelskim ostrzałem, 13 stycznia 2009 r. / fot. Eyad Baba / AP / Agencja Gazeta
I

Izraelska operacja przeciw Hamasowi w Strefie Gazy była od początku tematem gorących dyskusji. Trwająca 22 dni wojna - w grudniu 2008 i styczniu 2009 r. - szokowała nie tylko proporcją strat: zginęło w niej 1300 Palestyńczyków i 13 Izraelczyków. Także blokowanie pomocy dla Gazy przez armię izraelską, niedopuszczenie zagranicznych dziennikarzy, bombardowanie obiektów cywilnych oraz liczba cywilnych ofiar palestyńskich - wszystko to wzburzyło opinię międzynarodową. Większość izraelskiego społeczeństwa, po latach borykania się z wystrzeliwanymi z Gazy rakietami Hamasu, które spadały na pograniczne miasteczka, przyjęła operację "Płynny Ołów" ze zrozumieniem. Ale po jej zakończeniu pojawiły się głosy żądające zbadania poczynań armii.

Czas raportów

W ostatnich dniach na osiedla na pustyni Negew znów spadły dwie rakiety - a na...

8852

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]