Reklama

O podróży do Betlejem

O podróży do Betlejem

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Królowie przyszli ze Wschodu, gdy Rzym pozostawał obojętny na dziwne zjawiska i wieści. Nieprzypadkowo to gwiazda prowadzi wędrowców: gwiazda, czyli światło radykalnie odmienne od pochodni oświetlających komnaty cezara. Wizyta trzech monarchów w Betlejem to klęska Rzymu, klęska ograniczonego, pozbawionego wyobraźni spojrzenia na świat, a w konsekwencji klęska pozbawionej wyobraźni polityki.
1

1. Nie pojawili się w naszym świecie niespodziewanie. Nim ich orszak ukazał się na horyzoncie przymglonym od gnanego wiatrem piasku, zapowiedział ich Psalm 72, w którym czytamy historię hołdowniczego pochodu: “Królowie Tarszysz i wysp niech przyniosą dary; / Królowie Saby i Seby niech złożą daninę! Niech mu oddadzą pokłon wszyscy królowie...". Ale to wszystko w aurze politycznej i społecznej utopii: ten, przed którym kłonią się monarchowie, jest władcą sprawiedliwym, który kiedyś, w przyszłości “ocali wołającego o ratunek biedaka" i wspomoże “ubogiego, który nie ma pomocy". Ziemia sprawiedliwego monarchy stanie się oazą wszelkiego powodzenia, a jej “plon będzie szumiał jak Liban".

Poezja biblijna zapowiada pokłon przed królem królów nie tyle jako zakończenie pewnej fazy historii (np. oczekiwania na nadejście Chrystusa), lecz jako wizję bujnej...

21087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]