Reklama

O jednym zdaniu papieża Franciszka

O jednym zdaniu papieża Franciszka

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Rzadko zgadzam się z Tomaszem Terlikowskim, ale ma on rację, twierdząc, że niektóre wypowiedzi papieża Franciszka formułowane ustnie są nieprecyzyjne.
D

Dają one powód do różnych spekulacji. Przykładem słynne już zdanie: „jeśli ktoś jest homoseksualistą i z dobrą wolą poszukuje Boga, to kimże ja jestem, by go osądzać” (w innym tłumaczeniu – „oceniać”). Zastanawiając się nad jego sensem, proszę o cierpliwość dla drobiazgowej egzegezy, ale jest ona nieunikniona; stosowali ją także moi poprzednicy (np. Artur Sporniak, „Empatia potrzebna od zaraz”, „TP” nr 32/2013).
Zacytowane zdanie pozornie tylko jest pytaniem. Ściśle mówiąc jest to pytanie retoryczne. Niestety nie wiem, w jakim języku je papież sformułował. W wersji angielskiej występuje tu słowo „to judge”, a więc „sądzić” lub „oceniać”. W wersji portugalskiej „criticar” – „krytykować, oceniać negatywnie”, ale także „oceniać w ogóle”. Wyraz portugalski jest bardziej wieloznaczny. W zależności od tego, które znaczenie mu przypiszemy, zmienia się – jak mi się wydaje – sens całego...

4431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]