Reklama

Dwie interpretacje

Dwie interpretacje

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Nieraz już przyznawałem się, że mam kłopoty ze zrozumieniem i odczuciem wartości współczesnej poezji, a chciałbym ją rozumieć.
Henryk Markiewicz i Wojciech Bonowicz w domowej bibliotece Profesora. Kraków, wrzesień 2012 r. fot. Grażyna Makara
S

Szukam więc pomocy u krytyków i w pewnej mierze ją znajduję. Ale uwiera mnie to, że krytycy ci niekiedy milczkiem przeskakują przez niezrozumiałe dla siebie miejsca interpretowanych utworów, a te interpretacje, które proponują, są nieprzekonywające. Nie motywują też oni, dlaczego omawiany utwór jest w ich oczach wartościowy.

***

Spróbuję to pokazać na przykładzie dwóch interpretacji Wojciecha Bonowicza z jego „Wycieczek osobistych” („TP” nr 30 i 36/2012). Zacznę od wiersza łatwiejszego, pt. „Wiktorija” Marcina Barana:

Ciche kopniaki miękko lądują na twarzach i tułowiach
natarczywie rozjuszonych młodzieńców,
a dziewczyny stoją zupełnie nieruchomo,
w ich rozdziawione usta wpływa niema i sodowa mgła.
Nieopodal, w nocnym blasku miasta stosownie
europejskiego,
cicho prezentują swoją niewidzialną broń
pogięte...

9953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]