Reklama

Ładowanie...

O czym szumią wierzby

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Michał Jacaszek przygotował nowy cykl utworów: „Katalog drzew”. Kompozycje inspirowane „Katalogiem ptaków” Messiaena usłyszymy 20 października w ramach krakowskiego festiwalu Unsound.
Michał Jacaszek i Kwartludium Fot. Piotr Niklas
W

W sztuce – inaczej niż w zakonie – bywa i tak, że wszystko zaczyna się od komplety. Tak było w przypadku Michała Jacaszka, na którego artystyczny sukces wpłynęła przyjaźń ze Stefanem Wesołowskim – młodym kompozytorem i skrzypkiem chętnie piszącym muzykę dla dominikanów. W 2008 r. ich współpraca zaowocowała „Kompletą” – opierającym się na tekście brewiarzowej modlitwy utworem na kwartet smyczkowy, dwa głosy i elektronikę. W tym samym czasie (choć przy nieco odmiennym układzie sił) panowie zbierali zasłużone gratulacje za album „Treny” – przełomowy tytuł, który w pełnej krasie prezentował neoklasyczne ciągoty artysty.
Od tego czasu mieszkający w Gdańsku kompozytor zbiera świetne recenzje w kraju i zagranicą. W swoich kolejnych poszukiwaniach oddala się od rytmicznego pulsu elektronicznych bitów na rzecz muzyki współczesnej. Potwierdzeniem takiego kursu jest cykl utworów, który za...

6891

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]