O co chodzi w rykowisku

Piotr Horzela, youtuber: Leśnicy latają między biurem a wywozem drewna, są menedżerami od tabelek Excela. Nie mają czasu, by przyjrzeć się przyrodzie i spokojnie z nią współpracować.

Reklama

Ładowanie...

O co chodzi w rykowisku

21.09.2020
Czyta się kilka minut
Piotr Horzela, youtuber: Leśnicy latają między biurem a wywozem drewna, są menedżerami od tabelek Excela. Nie mają czasu, by przyjrzeć się przyrodzie i spokojnie z nią współpracować.
PIOTR HORZELA
A

A możemy nie pisać, gdzie mieszkam? W internecie dla zmyłki rozszerzam swoje terytorium na obszar kilku powiatów. Tak jest lepiej – prosi Piotr Horzela, gdy maszerujemy leśną drogą parę kilometrów od jego domu rodzinnego.

– Nie lubisz gości?

– Lubię ludzi, ale nie chcę zwiększać presji na lokalną przyrodę, nie chcę, żeby nagle przyjechało tu dziesięć osób podglądać wilki czy rykowisko. Zwierzaki potrzebują spokoju, dlatego wolę, żeby miejsce pozostało anonimowe.

Niech więc tak będzie: las jak las. Taki, jakich w całej Polsce mnóstwo. Zachodnia część Pomorza, mrowie sosen posadzonych na piachach, poszatkowane liniami oddziałowymi. Płasko. Nieopodal nieduży rezerwat na zabagnionym terenie. Strumyk wpadający do większej rzeczki, która kończy w Brdzie. Stara, poniemiecka, murowana leśniczówka położona parę kilometrów od najbliższej wsi. Przystrzyżony trawnik ze...

19369

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]