Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nowa tkanka w ciele ludzkim

Nowa tkanka w ciele ludzkim

30.03.2018
Czyta się kilka minut
2

27 marca opublikowano artykuł (P. Benias i in., „Structure and Distribution of an Unrecognized Interstitium...”) na temat nieznanej wcześniej tkanki (na ilustracji) „rozsianej” po całym organizmie, m.in. pomiędzy oskrzelami, pod ściankami jelita i żołądka czy w otulającej mięśnie błonie, tzw. powięzi. Ma ona postać sieci mikroskopijnych kolagenowych rurek wypełnionych płynem podobnym do osocza. Kanaliki te umknęły dotychczas histologom, ponieważ w trakcie preparowania tkanek zapadają się i tworzą płaską siateczkę. Tkanka ta dostarcza prawdopodobnie sztywności organom i tłumi wstrząsy, ale może też mieć znaczenie w rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. Odkrycia dokonano przypadkowo w trakcie mikroskopowego badania przewodu żółciowego u żywego pacjenta. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]