Reklama

Nowa nienawiść

Nowa nienawiść

12.11.2012
Czyta się kilka minut
74 lata temu w niemieckich miastach płonęły synagogi: „Noc Kryształowa” była wstępem do Holokaustu. Dziś w Niemczech znów widać antysemityzm. Mimo to wspólnoty żydowskie rozwijają się coraz prężniej.
Demonstracja przeciw neonazistom i antysemityzmowi; w tle berlińska synagoga przy Oranienburgerstrasse. Fot. Fabian Bimmer / AP / EAST NEWS
W

Wydarzyło się to w biały dzień, w środku lata, w dobrej mieszczańskiej dzielnicy Friedenau. 53-letni Daniel Alter, liberalny berliński rabin, zamierzał właśnie wyjść na spacer ze swoją córką. Nie zaszli daleko: już w pobliżu domu zostali zatrzymani przez czterech młodych mężczyzn. Najwyraźniej z powodu kipy Altera, żydowskiego nakrycia głowy, jeden z nich zapytał go, czy jest Żydem. Po czym najpierw zaczęli obrzucać go wyzwiskami, a potem bić. Jeden z mężczyzn krzyknął do sześcioletniej córki rabina, że ją zabiją. Po czym – uciekli.

Żydowski duchowny, na co dzień zaangażowany w dialog żydowsko-chrześcijańsko-islamski, trafił do szpitala. Diagnoza: złamanie kości jarzmowej czaszki. Córka przeżyła szok. Policja do dziś poszukuje napastników, bezskutecznie; ustalono tylko, że wywodzą się oni z rodzin imigranckich z krajów islamskich.

„Żydzi? Przeklęci przez...

9944

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]