Nowa Europa Wschodnia nr 5

Rosja Putina: portret zbiorowy

03.07.2006

Czyta się kilka minut

W ciągu prawie siedmiu ostatnich lat, pod rządami Władimira Putina, Rosja zeszła z drogi demokratycznych przemian, władza zawróciła ku "świetlanej przeszłości", nawiązując do doświadczeń ZSRR i wybiórczo wskrzeszając carskie tradycje imperialne, zamiast wdrażać reformy i zgodnie z zapowiedziami modernizować rozłażące się w szwach państwo, przystąpiła do skupiania najbardziej złotonośnych dziedzin gospodarki w swoim ręku - mówią krytycy stylu sprawowania rządów przez Putina.

Putin ustabilizował Rosję, która chaotycznie rządzona w latach 90. przez Jelcyna znalazła się na skraju przepaści. Co z tego, że pogrzebano swobody obywatelskie, że scenę polityczną zamieniono w teatr jednego aktora? Rosja oddaje zagraniczne długi zaciągnięte przez nieudolnych poprzedników, do budżetu płyną pieniądze, rosną pensje lekarzy i wypłaty dla emerytów - pieją zwolennicy dzisiejszych porządków.

Rosja przeżywa kolejną fazę permanentnego kryzysu, władza nie radzi sobie z problemami, nie ma spójnej wizji rozwoju kraju, przykrywa propagandowym płaszczykiem pustkę i nieadekwatność poczynań, rak Czeczenii daje kolejne przerzuty, ambicje odzyskania pozycji imperium nie mają pokrycia - wskazują obserwatorzy, którzy starają się oceniać sytuację w Rosji bez emocji.

Kolejny dodatek z serii "Nowa Europa Wschodnia" poświęcamy Rosji. W połowie lipca będzie ona gospodarzem szczytu najbogatszych państw świata (G-8) w Petersburgu. Putin chce przekonywać tam zachodnich partnerów, że jego kraj znowu jest mocarstwem: politycznym, energetycznym, militarnym. Chcemy więc opowiedzieć o Rosji współczesnej: jak zmienia się od 1999 r., gdy prezydentem został Putin. Mówi o tym pisarz Władimir Wojnowicz oraz teksty: o nastawieniu Rosji wobec świata; o Czeczenii; o tym, jak wygląda zmierzch rosyjskiej mocarstwowości (bo przez historię najnowszą przewinęło się wiele mocarstw: jedne znikały spokojnie, inne gwałtownie). Piszemy także o relacjach z Polską, w których ciągle wielką rolę - po obu stronach - odgrywa historia. Pytamy, czego może się spodziewać dziś po Rosji Polak wychowany na tamtejszej literaturze? Ksiądz prof. Wacław Hryniewicz mówi o relacjach prawosławie-katolicyzm i Moskwa-Watykan; przypominamy również rozmowę Czesława Miłosza z "Nowej Polszy". Na koniec: Polacy w Rosji - jako zjawisko unikalne i różnorodne nie tylko w zestawieniu z Polonią amerykańską, ale również na tle mniejszości polskich w innych państwach byłego ZSRR.

Współczesna Rosja ma wiele twarzy, a każdy obserwator - i ten rosyjski, sprzyjający Putinowi bądź też go krytykujący, i ten zagraniczny, próbujący zrozumieć kraj i ludzi - widzi ją dzisiaj po swojemu. Jedno jest pewne: zawsze warto jej się przyglądać, śledzić wartości zmienne i niezmienne, poznawać, dyskutować.

I trzymać rękę na pulsie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Od początku napaści Rosji na Ukrainę na… więcej
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2006