Reklama

Nigdy nie zrozumiem, jak to się stało

Nigdy nie zrozumiem, jak to się stało

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Górę wziął system zależności, fobii, katastroficznych prognoz i krótkowzrocznych korzyści. Wybuchła I wojna światowa.
Żołnierz niemiecki żegna się przed wyjazdem na wojnę, ok. 1914 r. Fot. EAST NEWS
2

2 sierpnia roku 1914 Franz Kafka zapisał w dzienniku: „Niemcy wypowiedziały Rosji wojnę. Po południu szkoła pływania” (przeł. Jan Werter). Od dawna ów cytat robi zawrotną karierę. Dla jednych stanowi dowód na artystowską izolację pisarza, który nie dość, że ostentacyjnie wyznacza dystans pomiędzy sobą a doniosłym wydarzeniem, to w dodatku na tej samej szali dnia ustawia je obok własnych prywatnych zajęć. Dla innych z kolei jest to manifestacja naiwności, zblazowania bądź cynizmu czy też braku umiejętności właściwego osądu historycznej chwili.

Prawda jest jednak o wiele bardziej przyziemna. Kafka wraz z milionami innych Europejczyków nie mógł po prostu rozumieć, z jak potężnym zjawiskiem ma do czynienia – nie przeczuwał zapewne, że to, co zaczęło się jako konflikt lokalny, swoista III wojna bałkańska, a po paru dniach zmieniło w wojenkę, która miała być zakończona do...

10996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]