Ładowanie...
Nigdy nie zrozumiem, jak to się stało

2 sierpnia roku 1914 Franz Kafka zapisał w dzienniku: „Niemcy wypowiedziały Rosji wojnę. Po południu szkoła pływania” (przeł. Jan Werter). Od dawna ów cytat robi zawrotną karierę. Dla jednych stanowi dowód na artystowską izolację pisarza, który nie dość, że ostentacyjnie wyznacza dystans pomiędzy sobą a doniosłym wydarzeniem, to w dodatku na tej samej szali dnia ustawia je obok własnych prywatnych zajęć. Dla innych z kolei jest to manifestacja naiwności, zblazowania bądź cynizmu czy też braku umiejętności właściwego osądu historycznej chwili.
Prawda jest jednak o wiele bardziej przyziemna. Kafka wraz z milionami innych Europejczyków nie mógł po prostu rozumieć, z jak potężnym zjawiskiem ma do czynienia – nie przeczuwał zapewne, że to, co zaczęło się jako konflikt lokalny, swoista III wojna bałkańska, a po paru dniach zmieniło w wojenkę, która miała być zakończona do...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]