Reklama

Nigdy nie byłam słowem

Nigdy nie byłam słowem

22.04.2013
Czyta się kilka minut
Według Herty Müller mówi się wbrew innym, wbrew sobie i wbrew mowie. Ale mówi się też zawsze z tęsknoty za innymi, a także dla samego języka – z nadzieją, że uda się zapleść jego nić.
Herta Müller, Barcelona, czerwiec 2012 r. Fot. Toni Albir / EFE / FORUM
N

Na początku nie było słowa.
W banackiej wsi, w której urodziła się Herta Müller, panowało milczenie. Właśnie tak: „panowało”, czyli roztaczało władzę nad światem. Chłopi – potomkowie szwabskich osadników, którzy żyli na tym kawałku ziemi obok Rumunów, Węgrów i Serbów – woleli milczeć. Müller wspominała po latach, że codzienne czynności wykonywano w ogłuszającej ciszy. „Były instynktowną, niemą pracą, głowa nie podążała ich torem, ale nie miała też własnych, odmiennych dróg”. Komunikacja odbywała się za pomocą ukradkowych gestów. Dzięki nim budowane było porozumienie między mieszkańcami wsi – tajemne przymierze, którego nikt nie musiał potwierdzać.
Z czego brała się ta zmowa milczenia? Ze wstydu... Chłopskiego wstydu przed mówieniem.

ŚWIAT ZASTYGŁY W BEZRUCHU

„Milczenie nie jest przerwą w mówieniu, lecz czymś odrębnym. Znam z domu, z...

19252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]