Reklama

Ładowanie...

Obcość spojrzenia

13.10.2009
Czyta się kilka minut
W wywiadzie dla "Tygodnika" Herta Müller mówiła: "W Niemczech byłam obca w sposób obiektywny. W Rumunii obcość polegała na czymś zupełnie innym: nie rozumiałam samej siebie.
Herta Müller/ Fot. Przemysław Pokrycki, Reporter
N

Nie miałam pewności, że dwa i dwa to nadal cztery" ("TP" nr 30/2004). W tych na pozór zwyczajnych słowach Müller nawiązuje do słynnej sceny z powieści Dostojewskiego "Notatki z podziemia", w której bohater rozprawia o krępujących go prawach natury. Nie może nic poradzić na to, że dwa i dwa zawsze daje cztery, ale nie ma to dla niego żadnego znaczenia. Ignoruje fakty, gdyż "ściana nieodpartych zasad" nie daje ukojenia, nie jest "formułą pokoju". U Müller odwrotnie - totalitarna rzeczywistość jest tak zdeformowana, że znikają z niej wszystkie punkty oparcia.

Tym zdeformowanym światem Müller zajmuje się od początku swej literackiej kariery. Od pierwszych opowiadań i wierszy, które powstawały jeszcze w Rumunii, obsesyjnie, z bezwzględną precyzją opisuje rodzaje totalitarnego zniewolenia i ich konsekwencje. Narcyzm władzy, uległość społeczeństwa, które pogrąża się...

4508

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]