Reklama

Ładowanie...

Nieziemski serial

27.11.2016
Czyta się kilka minut
Spodziewaliśmy się „House of Cards”, tyle że w Watykanie. Tymczasem bohater filmu Paola Sorrentino, Pius XIII, gra w zupełnie inną grę.
Jude Law, odtwórca roli tytułowej w serialu „Młody papież” Fot. Gianni Fiorito / HBO
O

Oglądam „Młodego papieża”, serial telewizji HBO. Na ekranie dzieła sztuki, feerie barw, kształtów, faktur, są nawet seks i przemoc. A ja nie mogę się skupić, bo jak uporczywa melodia prześladuje mnie anegdota o sprytnym kleryku.

Gdy jego koledzy pytali przełożonych, czy można palić podczas modlitwy, otrzymywali odpowiedź negatywną. Modlitwa to przecież czas skupienia i szacunku. Sprytny kleryk zapytał więc przełożonego, czy można się modlić zawsze i w każdych okolicznościach. „Zawsze” – usłyszał stanowczą odpowiedź. „W każdych okolicznościach? – upewnił się – nawet, dajmy na to, podczas palenia?”.

Oto sekret bohatera serialu papieża Piusa XIII. On nigdy nie pali podczas modlitwy. Choć czasem modli się podczas palenia...


12802
Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]