Niewiasta nieniewieścia

Świat, w którym słychać sprzeciw wobec wpisywania kobiet w ramy męskich fantazji i żądań, to także świat, w którym możemy na nowo odkryć Maryję.

Reklama

Niewiasta nieniewieścia

Niewiasta nieniewieścia

09.08.2021
Czyta się kilka minut
Świat, w którym słychać sprzeciw wobec wpisywania kobiet w ramy męskich fantazji i żądań, to także świat, w którym możemy na nowo odkryć Maryję.
Zespół taneczny Badatea w bazylice św. Mikołaja w Bari. Włochy, 7 maja 2021 r. DAVIDE PISCHETTOLA / NURPHOTO / AFP / EAST NEWS
S

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w kazaniach na uroczys­tość Wniebowzięcia usłyszymy słowo „niewiasta” odmieniane przez wszystkie przypadki i tylko mała część wystąpień będzie egzegezą pierwszego czytania z Apokalipsy i postaci „Niewiasty obleczonej w słońce”. Możliwe, że część kaznodziejów świadomie nawiąże do „cnót niewieścich” – pojęcia, które zrobiło furorę po wypowiedzi Pawła Skrzyd­lewskiego, doradcy ministra edukacji, a później samego ministra Przemysława Czarnka. Nawet tam, gdzie nawiązania nie pojawią się w słowach z ambony, będą obecne w głowach wielu słuchaczek i słuchaczy.

Czy postać Maryi może wesprzeć promocję „cnót niewieścich” wśród dziewcząt i kobiet? A może odniesienia do owych cnót – skojarzone z konkretnym obozem politycznym i jego agendą w edukacji – to niedźwiedzia przysługa względem Matki Jezusa? Możliwe, że dla części słuchaczek i słuchaczy „...

19678

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

nic dodać, nic ująć - pozornie, bo te tematy to niewyczerpane źródło inspiracji natchnienia dla teologów, teolożek i im podobnych bajkopisarzy i bajkopisarek ;)

Oto ja służebnica Pańska... . Właściwie to powinno wszystko wyjaśnić. W tej modlitwie nie piszemy służebnica z dużej, Pan i służebnica. Kult Maryjny jest inspirowany męskim punktem widzenia roli kobiety. To typowy zabieg wspierający chłopa w trzymaniu baby w ryzach. Dzisiaj ten model jakby przestał działać, stąd tak widoczne braki męskiej części wiernych w uroczystościach kościelnych. Po 35 latach małżeństwa z jedną kobietą, mam pewne doświadczenia i nie powiem, byłoby fajnie gdyby autorytet Kościoła skutecznie temperował zachcianki i oczekiwana małżonki. Oczekiwanie jest proste, Kościołem rządzą faceci. kobitki lubią grać na ich zasadach. Wiec w imię samczej solidarności, tak jak bywało to onegdaj, można byłoby przyciąć nieco pazurki naszym kobitkom. W tej dziedzinie ujawniła się duża doza indolencji ze strony kościelnych wodzirejów. Onegdaj teolodzy mocno spierali się o to czy kobieta posiada duszę. Od jakiego momentu stępuję na płód męski, jeśli zaś kobieta została w nią wyposażona, to czy poczęta dziewczynka jest równo uprzywilejowana co chłopiec w tej mierze. Prywatnie serdecznie współczuje Maryi tych wszystkich zdrowasiek i apelowałbym, aby 15 sierpnia ustanowić przepis, by nikt jej gitary nie zawracał prośbami, modłami i wszystkimi innymi formami poprawiania sobie jej kosztem samopoczucia. By mogła na chwileczkę tam w niebiosach odsapnąć, napić się ambrozji, poimprezować. Miała co tu dużo mówić, w życiu przechlapane, co jej po tej krainie wiecznej szczęśliwości, jak codziennie ją molestujemy by u syna nam wypraszała. Tego co nam ma załatwić, nie podejmuję się wypisywać, niech tam każdy z czytających sam zrobi rachunek sumienia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]