Reklama

Nieszczęsny dar swobody

Nieszczęsny dar swobody

09.09.2019
Czyta się kilka minut
Była więźniarka o lęku przed życiem „po”: „Ja się zamykałam, telewizor mógł sobie grać, ale bez żadnego dźwięku, telefon zadzwonił, to dostawałam udaru (...).
M. WŁODARSKI / REPORTER
J

Jakby wyrwali mnie z tego domu, to by był dla mnie koniec świata”. Były więzień o tym, co państwo powinno robić: „Powinni działać już w zakładzie karnym. Tam zgromadzić informacje na temat więźnia (...), jaką będzie miał zdolność do tego, żeby sam stanąć na nogi”. Kolejny były więzień o tym, co państwo robi: „Jak się idzie do OPS [pomocy społecznej], to nie ma żadnego plakatu. Nie ma tam nic. Jest dla dzieci, matek, niepełnych rodzin, ale nie dla więźniów”.

Cytaty pochodzą z ogłoszonego właśnie raportu NIK nt. pomocy dla opuszczających zakłady karne. Ogólny wniosek: mogą liczyć na wsparcie doraźne, brakuje długofalowego. Wnioski szczegółowe: brak współpracy między instytucjami (np. pomocą społeczną, instytucjami rynku pracy i służbami kuratorskimi), lekceważenie wsparcia psychologicznego.

Co rok zakłady karne opuszcza 80 tys. osób. Wiele wraca za kraty, m.in. z powodu problemów materialnych. Gminy wydają rocznie ok. 2 tys. zł na adaptację do życia byłego osadzonego. Na więźnia wydajemy 3,5 tys. Miesięcznie. ©℗


CZYTAJ TAKŻE

PRZYMKNIĘTE OKO SPRAWIEDLIWOŚCI: W polskim więzieniu wszystko jest możliwe. Przeoczenie samobójstwa ważnego więźnia w celi to też nic niesłychanego >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]