Reklama

Nieprzerobieni

Nieprzerobieni

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Pastele Edwarda Grabowskiego robią wrażenie. Np. jego „Kamienice”.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
N

Niektóre to typowe pudełka, przypominające domki rysowane przez kilkuletnie dzieci: intensywnie czerwony prostokąt fasady, zielony – drzwi i dwa bursztynowe – okien. Inne z kolei przypominają drzewa: ze smukłego jasnożółtego budynku wyrastają po obu bokach promienie niczym gałęzie wielokolorowego świerku czy jodły. Ale najciekawsza jest „Kamienica”, która wygląda jak rupieciarnia, stos rzeczy rzuconych przypadkowo na jedną stertę. Przy czym nie są to w miarę regularne kształty, ale raczej figury pogniecione, uginające się pod ciężarem innych. Dół tej chaotycznej kompozycji przecina pionowa, szara kreska (szczelina w murze? odprysk tynku?), w górze z kolei zieje wyrwa, puste miejsce, jakby budowa dachu nie została dokończona. Zderzenie intensywnych i zgaszonych kolorów dodatkowo pogłębia wrażenie chaosu i degradacji.

A „Kwiaty”? Dwa wiszące obok siebie obrazy pod tym samym...

3870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]