Reklama

Ładowanie...

Niepoczciwie, lecz uczciwie

11.01.2016
Czyta się kilka minut
„Moje córki krowy” to kino środka, które podaje niewygodne treści w łatwo przyswajalnej formie.
Od lewej: Maria Dębska, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel i Agata Kulesza. Fot. Palka Robert / MATERIAŁY DYSTRYBUTORA
D

Dziś z rodziną najlepiej wychodzi się na... grupowym selfie. Plakat do filmu „Moje córki krowy” przypomina o tym w sposób przewrotny. Oto ojciec (Marian Dziędziel), jego starsza córka Marta (Agata Kulesza) i młodsza Kasia (Gabriela Muskała) ustawiają się do rodzinnego autoportretu. Brakuje tylko zalotnych „dziubków”. Kto obejrzy film, dowie się, że ów plakat jest prawie dosłownym powtórzeniem ujęcia, w którym kamera portretuje członków rodziny z perspektywy leżącej w śpiączce matki. Szpitalna scena, w której wszyscy starają się być sympatyczni i rodzinni, odbita w nieruchomym, półmartwym spojrzeniu chorej, staje się groteskowo komiczna. A jednocześnie zaprawiona szczyptą cierpkiej czułości. Tak właśnie, z mieszaniną irytacji, ironii i ciepła, patrzy na swoich bohaterów reżyserka Kinga Dębska.

Współtwórczyni dokumentu „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej, a wcześniej...

5107

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]