Reklama

Nienasycenie

Nienasycenie

10.09.2012
Czyta się kilka minut
W miodosytni w Tomaszkowie koło Olsztynka miód pitny powstaje tak, jak robili to starożytni Grecy.
Bogdan Piasecki w swojej wytwórni miodów Fot. Alina Gajdamowicz
P

Powyższe zdanie zawiera nieprawdę, ale wbrew pozorom nie we fragmencie o produkcji na Mazurach miodu pitnego metodą znaną w czasach Homera. Chodzi o to, że nazywanie zakładu Bogdana Piaseckiego miodosytnią mija się z rzeczywistością. Swoich półtoraków, dwójniaków, trójniaków i czworniaków mazurski pszczelarz bowiem nie syci. Żeby się przekonać, dlaczego Piasecki postępuje inaczej niż reszta polskiej branży miodu dla dorosłych, odwiedzam go w Tomaszkowie.

WOLNOŚĆ PSZCZELARZA

Ta założona w połowie XIV w. wioska słynęła z uprawy lnu oraz tkactwa i przędzalnictwa. W XVI stuleciu trafiła do literatury – odwiedziny w tutejszych dobrach odnotował w urzędowych zapiskach Mikołaj Kopernik, ówczesny administrator tych ziem z ramienia kapituły fromborskiej, który prowadził w okolicy akcję osadniczą. O kopernikańskiej kolonizacji przypomina nazwa pobliskiego...

9263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]