Reklama

Powrót podfruwajki

Powrót podfruwajki

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Gdy zaczynali, uznano ich za leni i dziwaków. Dziś jaja i kury z ich zagrody podbijają warszawskie salony.
Fot. Cezary Polak
D

Dzieje gospodarstwa ekologicznego Jadwigi i Witolda Faratów w Rososzy koło Ostrowi Mazowieckiej to materiał na kilka opowieści. Pierwsza dotyczyłaby zmian ekonomicznych na polskiej wsi po 1989 r. Po początkowej euforii związanej z urynkowieniem cen, dostępnością maszyn i pasz, deficytowych w poprzedniej epoce, Faratowie, jak większość rolników, stanęli przed wyzwaniem. Jak poradzić sobie w nowych realiach ekonomicznych, do których nie byli przygotowani?

Pojawił się zupełnie nieznany za komuny problem ze zbytem płodów rolnych oraz kwestia opłacalności produkcji. Faratowie łączyli więc pracę w kilkuhektarowym gospodarstwie z zarobkowaniem poza rolą. Mimo że mazowiecka ziemia nie należy do najżyźniejszych, próbowali też prowadzić bardziej różnorodne uprawy lub przestawiać się na te chodliwe. Eksperymentowali z pieczarkarnią, ale zrezygnowali po tym, jak Polskę zalała fala tanich...

8282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]