Reklama

Centymetry męskości

Centymetry męskości

12.11.2012
Czyta się kilka minut
Relacje między płciami uległy przewartościowaniu w całym świecie zachodnim. Ale w porównaniu z Zachodem, zmiany na gruncie polskim mają niesłychanie gwałtowny i dramatyczny przebieg.
il. Julia Lesiak Paleta, „Yase-onna” i „W chmurach” z cyklu „Teatr tańca” (2008-2009)
M

Minęło 40 lat od premiery „Perły w koronie” Kazimierza Kutza, najbardziej poetyckiej wizji patriarchatu w dziejach polskiego kina. W jednej ze scen, grany przez Olgierda Łukaszewicza młody górnik Jaś wraca po szychcie do domu. Za progiem czeka żona, zapatrzona w męża jak w obraz. Dwaj kilkuletni synowie pomagają ojcu zdjąć płaszcz, małżonka obmywa mu obolałe stopy, podaje obiad. Jaś siada za stołem, zatapia się w lekturze gazety. Hierarchia jest jasna i niepodważalna. Ciężko pracujący, utrzymujący dom Jaś jest głową rodziny, więc należy mu się cześć i szacunek oraz lepsze menu nie tylko zupa i kartofle z kapustą, także kotlet.

Na początku lat 90. Kutz ponownie sportretował patriarchat w „Zawróconym”, komedii z czasów stanu wojennego. Grany przez Zbigniewa Zamachowskiego Tomasz Siwek wikła się w szpiegowanie kolegów z Solidarności, gonitwę z ZOMO, trafia do aresztu, wreszcie...

18099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]