Reklama

Moc płaskurki

Moc płaskurki

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Jęczmienna stymuluje mądrość i siłę, owsiana płodność i witalność, pszeniczna daje energię, a gryczana pomaga w koncentracji, łagodzi zmęczenie. Podstawa diety naszych przodków znów zaczyna święcić tryumfy.
Mieczysław Babalski w kaszarni Fot. Cezary Polak
K

Kiedy na początku lat 80. państwo Babalscy z Pokrzydowa koło Brodnicy zaczynali przygodę z ekologią, okoliczni rolnicy pukali się w głowę. Nie mogli się nadziwić, że nie używają nawozów sztucznych, nie opryskują roślin środkami chemicznymi, nie tępią chwastów i na własne życzenie skazują swoje gospodarstwo na mniejszą wydajność oraz rentowność. Po cichu rychło wieszczyli gospodarzom plajtę. Pan Mieczysław robił swoje. Przez dekadę na własnej skórze przekonywał się, do czego prowadzi chemizacja procesu produkcji i ślepa pogoń za wydajnością.

Gospodarstwo jak organizm

W latach 70., po studiach w Akademii Rolniczej, pracował w pegieerze. W gospodarstwie wcielano w życie pomysły, którymi gierkowscy spece chcieli wywindować nasze rolnictwo do światowej elity. Restrukturyzacja opierała się na mechanizacji i stosowaniu chemikaliów na wszystkich etapach uprawy...

8827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]