Reklama

Ładowanie...

Moc płaskurki

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Jęczmienna stymuluje mądrość i siłę, owsiana płodność i witalność, pszeniczna daje energię, a gryczana pomaga w koncentracji, łagodzi zmęczenie. Podstawa diety naszych przodków znów zaczyna święcić tryumfy.
Mieczysław Babalski w kaszarni Fot. Cezary Polak
K

Kiedy na początku lat 80. państwo Babalscy z Pokrzydowa koło Brodnicy zaczynali przygodę z ekologią, okoliczni rolnicy pukali się w głowę. Nie mogli się nadziwić, że nie używają nawozów sztucznych, nie opryskują roślin środkami chemicznymi, nie tępią chwastów i na własne życzenie skazują swoje gospodarstwo na mniejszą wydajność oraz rentowność. Po cichu rychło wieszczyli gospodarzom plajtę. Pan Mieczysław robił swoje. Przez dekadę na własnej skórze przekonywał się, do czego prowadzi chemizacja procesu produkcji i ślepa pogoń za wydajnością.

Gospodarstwo jak organizm

W latach 70., po studiach w Akademii Rolniczej, pracował w pegieerze. W gospodarstwie wcielano w życie pomysły, którymi gierkowscy spece chcieli wywindować nasze rolnictwo do światowej elity. Restrukturyzacja opierała się na mechanizacji i stosowaniu chemikaliów na wszystkich etapach uprawy...

8827

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]