Ładowanie...
Niemożliwe – możliwe

Nie ma w literaturze operowej dzieła podobnego. Owszem, Holokaust w twórczości kompozytorów współczesnych wielokrotnie był przywoływany - wystarczy wspomnieć utwory Luigiego Nona, Krzysztofa Pendereckiego czy Chayi Czernowin. Tyle że artyści mierzyli się z tym tematem głównie w muzyce koncertowej, za pomocą odpowiednio dobranego tekstu i emocjonalnie przytłaczającej aury brzmieniowej, najczęściej w formie dźwiękowego memento, przejmującego requiem. Uciekali zwykle do metafory i religijnej retoryki, wystrzegając się dosłowności i historycznego konkretu.
"Pasażerka" Mieczysława Weinberga jest pod wieloma względami wyjątkowa. Skomponowane w 1968 r. dzieło nie tylko wprost nawiązuje do wydarzeń w Auschwitz, sięga do prawdziwej historii opisanej przez byłą więźniarkę, ale nade wszystko proponuje spojrzenie na obozową rzeczywistość z perspektywy kata - wymienionej z imienia i ...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]