Reklama

Uwolnienie opery

Uwolnienie opery

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Po tryumfach na całym świecie, zachwytach publiczności i krytyków „Pasażerka” powróciła do Rosji, gdzie przez wiele lat była zakazana.
Próba generalna „Pasażerki”, Jekaterynburg, 14 września 2016 r. Fot. Wojciech Grzędziński / CULTURE.pl
K

Kiedy „Pasażerka” zawitała do Polski – w październiku 2010 r., zaledwie kilka miesięcy po prapremierze w Bregencji, lecz aż 42 lata od chwili, gdy Mieczysław Wajnberg skończył pracę nad partyturą opery – przyjęto ją z mieszanymi uczuciami. Nie byliśmy gotowi na jej rzekomo „wtórną” i „kiczowatą” muzykę, przywodzącą na myśl tyleż nieodparte, co nie do końca słuszne skojarzenia z twórczością Dymitra Szostakowicza – z którym też nam wciąż nie po drodze, nie tylko z przyczyn estetycznych.


Read in English - The Passenger - Memory Painfully Recovered


Nie byliśmy gotowi na obraz codzienności nazistowskiego obozu koncentracyjnego, niby ujęty w teatralny nawias przez reżysera Davida Pountneya i scenografa Johana Engelsa, niemniej szokujący widokiem bydlęcych wagonów,...

14652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]