Reklama

Ładowanie...

Uwolnienie opery

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Po tryumfach na całym świecie, zachwytach publiczności i krytyków „Pasażerka” powróciła do Rosji, gdzie przez wiele lat była zakazana.
Próba generalna „Pasażerki”, Jekaterynburg, 14 września 2016 r. Fot. Wojciech Grzędziński / CULTURE.pl
K

Kiedy „Pasażerka” zawitała do Polski – w październiku 2010 r., zaledwie kilka miesięcy po prapremierze w Bregencji, lecz aż 42 lata od chwili, gdy Mieczysław Wajnberg skończył pracę nad partyturą opery – przyjęto ją z mieszanymi uczuciami. Nie byliśmy gotowi na jej rzekomo „wtórną” i „kiczowatą” muzykę, przywodzącą na myśl tyleż nieodparte, co nie do końca słuszne skojarzenia z twórczością Dymitra Szostakowicza – z którym też nam wciąż nie po drodze, nie tylko z przyczyn estetycznych.


Read in English - The Passenger - Memory Painfully Recovered


Nie byliśmy gotowi na obraz codzienności nazistowskiego obozu koncentracyjnego, niby ujęty w teatralny nawias przez reżysera Davida Pountneya i scenografa Johana Engelsa, niemniej szokujący widokiem bydlęcych wagonów,...

14450

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]