Reklama

Niemcy w nowej roli

Niemcy w nowej roli

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Angela Merkel prowadzi wojnę na trzy fronty: z jednej strony Putin, z drugiej unijni politycy, którzy są niechętni zaostrzaniu stanowiska Unii wobec Kremla. Z trzeciej: prorosyjskie lobby w Niemczech.
Angela Merkel czeka na Baracka Obamę, Haga, 25 marca 2014 r. Fot. John Thys / AFP / EAST NEWS
P

Pęknięcie biegnie dziś przez Niemcy. Chyba w żadnym innym kraju Zachodu nie dyskutuje się tak gwałtownie o Ukrainie i rosyjskiej aneksji Krymu, jak między Odrą i Renem. Po jednej stronie: rząd Angeli Merkel, która ostro krytykuje Putina i – z racji ekonomicznej siły Niemiec – jest wpychana w rolę europejskiego lidera. Po drugiej: rzesza tych, którzy okazują „zrozumienie” (to dziś „skrzydlate słowo”) dla działań Kremla i dają temu głośno wyraz. Język niemiecki stworzył, dla nich zresztą już dawno temu, osobne słowo: Russlandversteher [od verstehen, rozumieć – red.].
Apologeci Kremla
Drużyna apologetów Rosji sięga od skrajnej lewicy, przez centrum po skrajną prawicę. Na jej czele: były kanclerz Gerhard Schröder, który przy każdej okazji wspiera „przyjaciela Władimira”. Najwyraźniej z wdzięczności, że jako szef spółki-córki Gazpromu może podreperować swą...

9951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]