Reklama

Ładowanie...

Ostpolitik do zmiany

z Berlina
24.10.2022
Czyta się kilka minut
Część niemieckich socjaldemokratów chce zerwać z prorosyjską tradycją swojego ugrupowania, reprezentowaną przez starych partyjnych bossów. I apeluje o zwiększenie dostaw broni dla Ukrainy.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba (w pierwszym rzędzie z prawej) z szefami SPD: Rolfem Mützenichem (pierwszy z lewej) i Larsem Klingbeilem (w środku), Berlin, maj 2022 r. MICHELE TANTUSSI / REUTERS / FORUM
L

Lars Klingbeil miał nietęgą minę, wsłuchując się w słowa Włodzimierza Czarzastego. Lider polskiej Lewicy w rozmowie z niemieckim partnerem nie przebierał bowiem w słowach – jak dowiedział się „Tygodnik” od naocznego świadka spotkania obu polityków, do którego doszło w czerwcu w Warszawie.

Czarzasty wypominał współprzewodniczącemu Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) bezsensowny pacyfizm, brak odpowiedniego zaangażowania w pomoc dla Ukrainy i tolerowanie w swoich szeregach takich „putinolubnych” (gdzieś miało paść takie słowo) polityków jak Gerhard Schröder.

Przebieg czerwcowego spotkania dobrze pokazuje problemy, z jakimi zmagają się niemieccy socjaldemokraci. Jeszcze jesienią ubiegłego roku triumfowali w wyborach do Bundestagu: oto po kilkunastu latach odbili Urząd Kanclerski z rąk chadecji i objęli przewodnią rolę w koalicji, utworzonej wraz z Zielonymi i...

15335

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]