Reklama

Niebieskie płuca miasta

Niebieskie płuca miasta

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Lazur wody, biel skał, ciemna zieleń lasów – trzy kilometry od Wawelu. Zakrzówek: wymarzone miejsce dla nurków, wspinaczy, rowerzystów, biegaczy. I deweloperów.
Widok na zalew Zakrzówek, w tle bloki osiedla Ruczaj Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
L

Lipcowe popołudnie. Wsiadam na rower pod redakcją „Tygodnika”. Plantami pod Wawel i po pięciu minutach przejeżdżam Wisłę mostem Grunwaldzkim. Dalej długa prosta, dwa skręty, kolejna prosta – i jestem w skalnym świecie.
W 14 minut z serca docieram do płuc Krakowa. Gdyby nie światła po drodze, byłoby 3 minuty szybciej. Redukcja biegów, z asfaltu zjeżdżam w szutrową ścieżkę. Pnie się coraz bardziej stromo, wyprowadzam w końcu rower na najwyższy punkt w okolicy. Lazur wody kontrastuje z odcieniami wapiennej bieli. Na północy, tam gdzie wzgórze urywa się przepaścią, panorama obejmuje całe miasto, od kopca Kościuszki, przez Wzgórze Wawelskie, po wieżę telewizyjną na Krzemionkach. Wystarczy obrót o 360 stopni, by upewnić się, że nie wyjechałem za miasto. Kraków otacza zieloną przestrzeń już niemal zewsząd: piętrzy się peerelowskimi blokowiskami z wielkiej płyty i rzędami nowych...

8341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]