Reklama

Niebiańska ziemia

Niebiańska ziemia

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Biblijna ziemia i niebo to nasz kosmos, całość, wszystko, co Bóg stworzył. Przyzwyczajono nas, że Bóg mieszka w niebie, nam zaś na mieszkanie wyznaczono ziemię.
T

To przyzwyczajenie jest tak mocne, że chcąc zobaczyć Boga, spotkać się z Nim i porozmawiać, zwracamy nasze twarze ku górze, czyli ku niebu. Tymczasem Biblia próbuje oduczyć nas takiego patrzenia na rzeczywistość. Najpierw przez to, że owszem, niebo nazywa tronem Boga, ale ziemię widzi jako podnóżek tego tronu. Jeszcze dalej pójdą prorocy. Starotestamentalni będą zapowiadać niechybne przyjście Mesjasza o imieniu Emmanuel, co znaczy, że "Bóg jest z nami". Nowotestamentalni powiedzą, że zapowiedź już się spełniła, Emmanuelem jest Jezus z Nazaretu.

Takiego obrotu rzeczy nikt się jednak nie spodziewał i trudno się temu dziwić. Spróbujmy tylko policzyć, ile pytań zadali Jezusowi Maryja, Jan Chrzciciel, faryzeusze i saduceusze, kapłani i arcykapłani, a skończywszy na apostołach. Po Jego zmartwychwstaniu apostołowie dalej zasypują Jezusa pytaniami. Nadal Go nie...

3137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]