Reklama

Ładowanie...

Niebiańska ziemia

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Biblijna ziemia i niebo to nasz kosmos, całość, wszystko, co Bóg stworzył. Przyzwyczajono nas, że Bóg mieszka w niebie, nam zaś na mieszkanie wyznaczono ziemię.
T

To przyzwyczajenie jest tak mocne, że chcąc zobaczyć Boga, spotkać się z Nim i porozmawiać, zwracamy nasze twarze ku górze, czyli ku niebu. Tymczasem Biblia próbuje oduczyć nas takiego patrzenia na rzeczywistość. Najpierw przez to, że owszem, niebo nazywa tronem Boga, ale ziemię widzi jako podnóżek tego tronu. Jeszcze dalej pójdą prorocy. Starotestamentalni będą zapowiadać niechybne przyjście Mesjasza o imieniu Emmanuel, co znaczy, że "Bóg jest z nami". Nowotestamentalni powiedzą, że zapowiedź już się spełniła, Emmanuelem jest Jezus z Nazaretu.

Takiego obrotu rzeczy nikt się jednak nie spodziewał i trudno się temu dziwić. Spróbujmy tylko policzyć, ile pytań zadali Jezusowi Maryja, Jan Chrzciciel, faryzeusze i saduceusze, kapłani i arcykapłani, a skończywszy na apostołach. Po Jego zmartwychwstaniu apostołowie dalej zasypują Jezusa pytaniami. Nadal Go nie...

3137

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]