Reklama

Nie za dogmaty się umiera

12.01.2015
Czyta się kilka minut
Doktryna Kościoła jest niezmienna, a to, o czym mówisz, jest herezją.
T

To twój wymysł, nikt nigdy o czymś podobnym nie wspominał. Biskup mówi co innego i ja się z nim zgadzam – a jeśli tobie to nie odpowiada, to droga wolna, nikt cię w Kościele nie będzie trzymał na siłę. To nawet lepiej dla ciebie i dla nas, jeśli odejdziesz. Po co nam gorszyciel, który podważa autorytet przełożonych? Roma locuta, causa finita. Przegrałeś sprawę w Kongregacji, wyraźnie widać, żeś się wygłupił. Chyba do reszty oszalałeś – sprzeciwiać się papieżowi?
Jak się w tym wszystkim połapać? Kościół, papież, biskup, proboszcz, profesor teologii, redaktor – i ja, malutki robaczek. Komu przyznać rację? Gdzie jest prawda? Gdzie jest prawdziwy Bóg?
We wrześniu 2013 r. w wywiadzie dla „Civilta Cattolica” biskup Rzymu Franciszek powiedział: „Jeśli ktoś mówi z całkowitą pewnością, że spotkał Boga, i nie ma nawet cienia wątpliwości, to nie jest w porządku. Dla mnie to...

2746

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]