Reklama

„Nie wstydzić się ciepła"

„Nie wstydzić się ciepła"

05.06.2007
Czyta się kilka minut
To nie będzie recenzja, raczej opowieść o przygodzie, jaką było dla mnie spotkanie z wierszami Wiktora Woroszylskiego - i z ich autorem. Opowieść sprowokowana lekturą pięknego tomu, który w dziesięciolecie śmierci Woroszylskiego przygotował jego przyjaciel Ryszard Krynicki.
1

1.

Nie od wierszy zresztą się zaczęło. Ponad czterdzieści lat temu dostałem na urodziny pewną powieść. Nazwisko autora nic mi nie mówiło, nie słyszałem jeszcze ani o "pryszczatych", ani o "rewizjonistach". Książkę za to mam do dziś: zaczytaną, z grzbietem podklejonym przezroczystą taśmą. I z przyjemnością dowiedziałem się po latach, że jej entuzjastą był Jerzy Stempowski.

Mądra, zabawna, wzruszająca, a przy tym naszpikowana podtekstami, które rozszyfruje dopiero ktoś nieco starszy od dziesięciolatka, wspaniale opracowana graficznie przez Bohdana Butenkę - powieść Woroszylskiego "Cyryl, gdzie jesteś?" jest małym arcydziełem. Opowiadając o przygodach rodzeństwa, Lutka i Ludki, ich rodziców - profesora i stewardessy - oraz ich przyjaciół z Głównego Domu przy Głównej Ulicy w Głównym Mieście, wprowadza zarazem dziecięcego czytelnika w tajniki...

13466

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]