Reklama

Ładowanie...

„Nie wstydzić się ciepła"

05.06.2007
Czyta się kilka minut
To nie będzie recenzja, raczej opowieść o przygodzie, jaką było dla mnie spotkanie z wierszami Wiktora Woroszylskiego - i z ich autorem. Opowieść sprowokowana lekturą pięknego tomu, który w dziesięciolecie śmierci Woroszylskiego przygotował jego przyjaciel Ryszard Krynicki.
1

1.

Nie od wierszy zresztą się zaczęło. Ponad czterdzieści lat temu dostałem na urodziny pewną powieść. Nazwisko autora nic mi nie mówiło, nie słyszałem jeszcze ani o "pryszczatych", ani o "rewizjonistach". Książkę za to mam do dziś: zaczytaną, z grzbietem podklejonym przezroczystą taśmą. I z przyjemnością dowiedziałem się po latach, że jej entuzjastą był Jerzy Stempowski.

Mądra, zabawna, wzruszająca, a przy tym naszpikowana podtekstami, które rozszyfruje dopiero ktoś nieco starszy od dziesięciolatka, wspaniale opracowana graficznie przez Bohdana Butenkę - powieść Woroszylskiego "Cyryl, gdzie jesteś?" jest małym arcydziełem. Opowiadając o przygodach rodzeństwa, Lutka i Ludki, ich rodziców - profesora i stewardessy - oraz ich przyjaciół z Głównego Domu przy Głównej Ulicy w Głównym Mieście, wprowadza zarazem dziecięcego czytelnika w tajniki...

13466

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]