Reklama

Mistrzostwo Woroszylskiego

Mistrzostwo Woroszylskiego

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Wybór przekładów z poezji rosyjskiej od Puszkina do Ratuszyńskiej - potężna antologia sześćdziesięciu pięciu poetów rosyjskich czekała na wydanie aż dziesięć lat. Jej pomysł powstał, jak wspomina dziś Natalia Woroszylska, w połowie lat 80. Noty o autorach Wiktor Woroszylski kończył w ostatnich miesiącach życia, świadom postępów nieubłaganej choroby.
W

W styczniu 1996 - ukazały się wtedy w "Tygodniku" jego przekłady wierszy Włodzimierza Sokołowa - w liście do mnie relacjonował: "Pisze mi się coraz żmudniej, staram się więc skoncentrować resztki energii i czasu, jakim jeszcze, być może, dysponuję, na dopracowaniu i uporządkowaniu rzeczy kiedyś pozaczynanych, istniejących fragmentarycznie, w formie niewykończonej itd. Jest tego niemało, nie wiem, jak wiele zdążę. M.in. siedzę nad tomiskiem »Moich Moskali« - obszernym wyborem ok. 65 poetów, których tłumaczyłem przez pół wieku, wraz z notami o każdym. Wydanie takiej książki jest obecnie mało realne, ale - niech będzie gotowa".

Pisarz zmarł 13 września 1996 roku i niestety zacytowane wyżej zdanie okazało się prorocze: "Moi Moskale" długo nie mogli znaleźć wydawcy. A przecież jest to książka niezwykła. Nie znajdziemy w niej wprawdzie obiektywnego obrazu poezji...

7718

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]