Reklama

Nie spieszmy się ze śmiercią

Nie spieszmy się ze śmiercią

z San Diego (USA)
19.04.2019
Czyta się kilka minut
Kara śmierci to w USA gorący temat. Dowiódł tego gubernator Kalifornii Gavin Newsom, który wprowadził moratorium na wykonywanie w tym stanie egzekucji.
Likwidacja celi egzekucyjnej w więzieniu w kalifornijskim San Quentin, 13 marca 2019 r. GETTY IMAGES
J

Jest środa 13 marca, kolejny słoneczny dzień w Kalifornii. Pracownicy więzienia stanowego San Quentin taszczą dwa zielone, metalowe krzesła i nosze na kółkach.

Sprzęt, który przez lata znajdował się w tutejszej sali przeznaczonej na egzekucje, ląduje na pace ciężarówki. W więzieniu o podwyższonym rygorze, gdzie przebywa prawie 4 tys. przestępców, to niecodzienny widok. Tak samo jak wywieszka na drzwiach sali egzekucji, znajdującej się we wschodnim bloku więzienia: „Zamknięte z powodu rozporządzenia”.

Wiosenne porządki w San Quentin to efekt decyzji gubernatora stanu Kalifornia, który w połowie marca podpisał moratorium wstrzymujące wykonywanie egzekucji wobec 737 więźniów przebywających w celach śmierci. Gubernator Gavin Newsom argumentował, że najwyższy wymiar kary to „porażka” dyskryminująca „oskarżonych, którzy cierpią na choroby psychiczne, są czarni, brązowi lub...

12978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]