Reklama

Nie musi być głupio

Nie musi być głupio

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Politycy mają ekspertów za pięknoduchów. Eksperci mają polityków za ignorantów. Jakość naszej polityki jest proporcjonalna do znaczenia polskich think tanków.
ZYGMUNT JANUSZEWSKI
O

Od lat słychać zewsząd narzekania na nędzę programową polskich partii politycznych. Mówi się, że same są temu winne, bo łatwiej im prowadzić politykę opartą na doraźnych, lecz chwytliwych, hasłach i konfliktach symbolicznych, niż proponować przemyślane, lecz skomplikowane rozwiązania, czy wręcz idee. To oczywiste, że partyjni spin doktorzy wolą funkcjonować w alternatywnej rzeczywistości narzuconych przez siebie narracji. Taki świat jest bardziej przewidywalny, więc łatwiej go kontrolować. W dodatku daje nadzieję na stworzenie bazy wyborców, którzy partyjną opowieść o kraju (np. Polsce w ruinie albo zielonej wyspie) uczynią częścią swojej tożsamości, wiążąc się w ten sposób mocniej z ugrupowaniem. Ich głos w kolejnych wyborach będzie partyjnych speców od komunikacji kosztował dużo mniej, łatwiej też będą wybaczali wpadki i nadużycia władzy „swoich” polityków.

Zastępowanie...

13787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]