Reklama

Nie ma się z czego śmiać

Nie ma się z czego śmiać

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Czasem nie wypada dołączyć do rechotu. Wióry, które lecą w jego trakcie, to nasza wrażliwość, przyzwoitość, wzgląd na innych, a wreszcie szacunek do samego siebie.
ryc. Andrzej Dudziński, z cyklu hiszpańsko-włoskiego / Dibujos italo-españoles, 1996-2000
K

Komentarz pary Wojewódzki-Figurski do sytuacji w grupach eliminacyjnych Euro 2012 ma jedną dobrą stronę: wywołał lawinę odpowiedzi, artykułów, felietonów, dyskusji. Można by rzec, że zupełnie nieświadomie, pogadując na antenie Eska Rock, panowie stworzyli laboratoryjną sytuację, w której możemy zobaczyć splot stereotypów i uprzedzeń, podzielanych przez nieokreśloną większość kosztem równie nieokreślonej mniejszości.

Ten splot to płeć, narodowość i status społeczny. Większość i mniejszość jest nieokreślona, ponieważ nikt nie widzi samego siebie w żadnej z tych grup. Mało kto otwarcie przyznaje się do ksenofobii, niemal nikt nie chce zdefiniować się jako ofiara, pogardzana mniejszość, zwłaszcza jeśli pogardę rodzi wykonywanie podrzędnych prac, egzystowanie poza kolorowym światem przyjemności i dostatku.

GRA W DOMINACJĘ

Na ofiarę najlepiej wybrać...

11660

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]