Reklama

Smutek Wielkiego Brata

Smutek Wielkiego Brata

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Janusz Weiss, satyryk, dziennikarz i prezenter: W świecie wolnego rynku satyra jest towarem na sprzedaż. To konsument dyktuje, jakiego typu rozrywkę chce otrzymać. Może pan produkować ambitne programy, tylko że nie zrobi pan interesu.
ryc. Andrzej Dudziński, z cyklu hiszpańsko-włoskiego / Dibujos italo-españoles, 1996-2000
C

CEZARY POLAK: Jak Pan ocenia wybryk Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego w programie „Poranny WF”?

JANUSZ WEISS: Nie słyszałem tego na żywo, ale jeśli było tak, jak informują media, to przydarzył im się nędzny, nieetyczny dowcip; nijaki żart w bardzo złym guście.

Czyli panowie WF przekroczyli normy, posunęli się w satyrze za daleko?

Granice norm etycznych i obyczajowych cały czas się przesuwają, ludzie tolerują coraz więcej – to proces nie do zatrzymania. Marek Raczkowski zamieścił kiedyś w „Przekroju” rysunek przedstawiający mężczyznę oglądającego w telewizji program Szymona Majewskiego. Majewski mówi na wizji, że mamy wolność, bo może powiedzieć na antenie „dupa”. A facet na to: „Powiedz ch... albo p...a, cwaniaczku”. Słowo „dupa” może dziś zaistnieć w telewizji, ale dwa następne wyrazy, które uchodzą w druku, nadal nie...

9284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]