Reklama

„Nie czyń obrazu rytego”

„Nie czyń obrazu rytego”

07.06.2015
Czyta się kilka minut
Na cmentarzu żydowskim w Warszawie w starszej jego części trudno znaleźć przedstawienie ludzkiego ciała albo twarzy.
J

Jedynie zamordowany w Treblince wielki artysta Abraham Ostrzega na jednej z rzeźb pokazał sylwetkę i twarz anioła przesłoniętą skrzydłami. Na kolejnym z wyrzeźbionych przez niego grobów widoczne są dwie smukłe postaci żałobnic zakrywających swe oblicza. Część jego rzeźb znaleźć można w trawie. Widać na nich tylko dłonie skrywające twarz pełną płaczu i cierpienia. Na innych cmentarzach żydowskich w Polsce, na Ukrainie, na Litwie obecne są tylko tradycyjne symbole: księgi, lwy, złamane drzewa, ręce wrzucające pieniądze do skarbonki-cedaki, stada owiec, ale nie znajdziemy śladu przedstawienia człowieka. Podobnie jest w synagogach i modlitewniach.
Zakaz zapisany w pierwszym przykazaniu: „nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią” (20, 4), jest powtarzany kilka razy w Torze: w...

3451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]