Reklama

"Newsweek" i wrażliwość

"Newsweek" i wrażliwość

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Cała historia z publikacją Newsweeka, zatytułowaną Żydzi odbierają swoje, jest nieszczęsna. Wprawdzie redaktor naczelny tego tygodnika starał się wyjaśnić, że pismo nie miało złych intencji i przepraszał urażonych, jednak czynił to w niedobrym tonie, bo jednocześnie chciał udowodnić, że we wspomnianym tekście nie było nic groźnego, a redakcja wyróżniła graficznie tylko cytaty z wypowiedzi mieszkańców Jedwabnego czy Łomży.
N

Niestety, tak się z wpadki wybrnąć nie da. I nie chodzi w tym przypadku o antysemityzm, ale generalnie o odwoływanie się przez “Newsweek" do złych ludzkich uczuć. Niedawno tygodnik ten ogłosił listę najbardziej znienawidzonych Polaków, teraz dokonuje “żydowskich rachunków". Wszystko to w czasach dla Polski niedobrych, dla społeczeństwa trudnych, w czasach pełnych obaw i frustracji, ludzkiej bezradności i politycznej kompromitacji - jest po prostu wyrazem błędnego rozumienia zadań dziennikarza.

Doskonale wiem, że toczy się walka o czytelnika, walka często bezwzględna i nie tylko “Newsweek" w tej walce popełnia błędy. Jednak sądzę, że w nawet w trakcie takiej walki trzeba zachowywać maksymalną ostrożność wtedy, kiedy nie idzie o uzasadnioną sensację - tu “Newsweek" przeprowadził kilka ważnych śledztw dziennikarskich - ale o polskie piekło psychologiczne i...

3592

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]