Reklama

Nawet jeśli to złodziej

Nawet jeśli to złodziej

16.08.2011
Czyta się kilka minut
Polska powinna się zdecydować, czy Białoruś jest w jej ocenie pełnoprawnym członkiem rodziny europejskich państw, czy też krajem autorytarnym, z którym utrzymuje się stosunki najlepsze z możliwych - aczkolwiek z wykluczeniem drażliwych tematów, np. działalności opozycji.
K

Kto jak kto, ale Polacy z ich historią powinni to wiedzieć doskonale. Tymczasem polska prokuratura jak gdyby nigdy nic przekazuje stronie białoruskiej dane jednego z działaczy opozycji. I nie chodzi przy tym o człowieka anonimowego, ale o Aleksandra Bialackiego, znanego i szanowanego obrońcę praw człowieka. Nie jest to zresztą pierwszy przypadek: jesienią 2009 r. Polska przekazała KGB Białorusi dane na temat transakcji wielu obywateli tego państwa - narażając ich na kłopoty.

Polacy, z ich historią, wiedzą też zapewne inne rzeczy. Np. że działalności opozycyjnej w kraju niedemokratycznym nie da się prowadzić pod względem przejrzystości finansowej tak, jak prowadzi się księgowość w przedsiębiorstwie w normalnym kraju. Owszem, powinni też wiedzieć, że i wśród opozycjonistów znajdują się ludzie, dla których pieniądz jest wartością większą niż demokracja. Czy to...

1531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]